Αρχική σελίδα

2ο ΕΠΑΛ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ

school1

Οδηγίες - Αίτηση  για τις Πανελλήνιες

Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε τα αρχεία με τις οδηγίες για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ του 2020

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛ. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΠΑΛ.

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 1 – Ημερησίων ΕΠΑΛ ΑΙΤΗΣΗ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΑΛ – ΕΤΟΣ 2020

Εγκύκλιος ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΑΛ έτους 2020.

Νέα ύλη Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2020

Α/Α

Β ΤΑΞΗ

Γ ΤΑΞΗ   ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος

Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών

Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου

Τομέας Μηχανολογίας

Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών

Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού

Τεχνικός Οχημάτων

Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών  Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου

Τομέας Πληροφορικής

Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Λειτουργία 2ου ΕΠΑΛ Λουτρακίου

Το 2ο ΕΠΑ.Λ Λουτρακίου λειτουργεί με πρωινό ωράριο και η φοίτηση είναι τριετής.

Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα γενικής παιδείας, τεχνικά - επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Α΄ τάξης περιλαμβάνει, κοινά για όλους τους μαθητές, μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα βασικών ικανοτήτων και επιλογής.

Η Β΄ τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Β΄ τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα των επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα και όλα τα μαθήματα ενός τομέα που επιλέγουν.

Η Γ΄ τάξη χωρίζεται σε ειδικότητες. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ΄ τάξης περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων.

Οι μαθητές/τριες  που έχουν  απολυτήριο Λυκείου (ΓΕ.Λ ή ΕΠΑ.Λ), και γράφονται στη Β΄ τάξη και στη συνέχεια στη Γ΄ τάξη, δεν παρακολουθούν μαθήματα Γενικής Παιδείας.

Προκύρηξη διαγωνισμού για την εισαγωγή αστυνομικών στη Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020

Θα βρείτε την προκύρηξη ΕΔΩ.

10/4/2020 Νέα ύλη Πανελλαδικών Εξετάσεων 2020

Η ύλη των Πανελλαδικών Εξετάσεων του έτους 2020 έχει τροποποιηθεί. Συγκεκριμένα θα βρείτε αναλυτικά την απόφαση με τις αλλαγές στον παράτω σύνδεσμο:

Νέα ύλη Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2020

Οδηγίες - Αίτηση για τις Πανελλήνιες

Οδηγίες - Αίτηση  για τις Πανελλήνιες

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 1 – Ημερησίων ΕΠΑΛ

Οδηγίες για την υλοποίηση των προγραμμάτων εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης με ασύγχρονη μέθοδο διδασκαλίας.

Οδηγίες για την υλοποίηση των προγραμμάτων εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης
με ασύγχρονη μέθοδο διδασκαλίας, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιούνται
κατά την περίοδο αναστολής λειτουργίας των μαθημάτων στις σχολικές
μονάδες

•  Ο μαθητής εγγράφεται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για την απόκτηση κωδικών https://register.sch.gr/students/
  • Ο μαθητής δίνει στη φόρμα εγγραφής τα στοιχεία του, όπως αυτά αναγράφονται σε έλεγχο προόδου τριμήνου.
  • Σε περίπτωση που δεν γνωρίζει τον Αριθμό Μητρώου, μπορεί να τον αφήσει κενό.
  • Οδηγίες εγγραφής: https://register.sch.gr/students/docs20/StudentsRegisterHelp.pdf
  • Ο μαθητής μπορεί να συνδεθεί στην Ηλεκτρονική τάξη ( e-class ) του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου https://eclass.sch.gr/ χρησιμοποιώντας τους κωδικούς που απέκτησε.
  • Από προσωπικό του χαρτοφυλάκιο ο μαθητής μπορεί να επιλέξει το μάθημα που επιθυμεί να παρακολουθήσει.
«Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι, στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα»

ethnikos organismos_ygeias

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες,κινηματογράφοι)
  •  Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
  •  Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
  •  Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  •  Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  •  Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  •  Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα
  • απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  •  Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  •  Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  •  Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  •  Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Το επίσημο έγγραφο οδηγιών.