Αρχική σελίδα

2ο ΕΠΑΛ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ

school1

Το πρώτο κουδούνι στο 2ο ΕΠΑΛ Λουτρακίου για την σχολική χρονιά 2020-2021 θα κτυπήσει την Δευτέρα 14/9/2020 στις 8:20 π.μ.

Οι μαθητές θα χωριστούν σε τμήματα, θα γνωρίσουν την αίθουσα τους, θα ενημερωθούν για την πανδημία, τα μέτρα και θα εξοικειωθούν με τα νέα δεδομένα της σχολικής ζωής που διαμορφώθηκαν λόγω της πανδημίας. Επίσης θα δοθούν βιβλία.

Στις 11:00π.μ. θα τελεσθεί ο "Αγιασμός"

Παρακαλούμε τους μαθητές μας να φέρουν μαζί τους μάσκα για τουλάχιστον την πρώτη ημέρα και μέχρι να τους παραδοθούν από το Υ.ΠΑΙ.Θ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί υποχρεούνται να φορούν μάσκα κατά την είσοδο και την παραμονή τους στη σχολική μονάδα.

Σας υπενθυμίζω ότι η καθολική χρήση της μάσκας, οι αποστάσεις και η απολύμανση των χεριών τηρώντας τους κανόνες υγιεινής είναι τα όπλα μας ενάντια στην εξάπλωση του Ιού.

Φοράμε πάντα μάσκα σε αίθουσες, διαδρόμους, κυλικείο και στο προαύλιο όπου υπάρχει συνωστισμός.

Η μάσκα θα προφυλάξει τους γύρω μας από εμάς και οι γύρω μας θα προφυλάξουν εμάς. Ας σεβαστούμε ο ένας τον άλλον.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΟ!

"Πανελλήνιες 2019: "Συγχαρητήρια» για την επιτυχία & την προσπάθεια των μαθητών του 2ου ΕΠΑΛ Λουτρακίου"

Οι βάσεις ανακοινώθηκαν, το άγχος και το χτυποκάρδι τελείωσε.

Με την ευκαιρία της ανακοίνωσης των βάσεων για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, θα ήθελα να συγχαρώ όλους τους επιτυχόντες του 2ου ΕΠΑΛ Λουτρακίου καθώς η επίπονη προσπάθειά τους στέφθηκε με επιτυχία. Θα ήθελα επίσης να απευθύνω συγχαρητήρια στους καθηγητές που στάθηκαν αρωγοί στον αγώνα των μαθητών αλλά και τις οικογένειές τους που παρείχαν κάθε ηθική και ψυχολογική στήριξη.

Φυσικά, μπορεί η σημερινή ημέρα να μην περιλαμβάνει μόνο χαμόγελα –αφού κάποια παιδιά ίσως να μην περάσουν στη σχολή της αρεσκείας τους, ωστόσο η προσπάθεια είναι πιο σημαντική από όλα.

Για όσους σήμερα δεν κατάφεραν την βαθμολογία που ήθελαν, υπάρχει και η επόμενη χρονιά, η ζωή είναι μπροστά τους. Η πόρτα δεν έχει κλείσει για τα όνειρα τους, απλά θα καθυστερήσει για λίγο. Δεν υπάρχει χώρος για απογοήτευση αλλά με επιμονή, υπομονή και προσπάθεια είμαι βεβαία ότι οι στόχοι στο τέλος θα επιτευχθούν.

Εύχομαι από καρδιάς στους επιτυχόντες καλή δύναμη και καλές σπουδές έχοντας υπόψη ότι η ζωή είναι ένας διαρκής αγώνας για το καλύτερο. Τα καλύτερα να είναι πάντα μπροστά σας!

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας."

Α/Α

Β ΤΑΞΗ

Γ ΤΑΞΗ Â  ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος

Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών

Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου

Τομέας Μηχανολογίας

Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών

Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού

Τεχνικός Οχημάτων

Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών  Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου

Τομέας Πληροφορικής

Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Λειτουργία 2ου ΕΠΑΛ Λουτρακίου

Το 2ο ΕΠΑ.Λ Λουτρακίου λειτουργεί με πρωινό ωράριο και η φοίτηση είναι τριετής.

Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα γενικής παιδείας, τεχνικά - επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Α΄ τάξης περιλαμβάνει, κοινά για όλους τους μαθητές, μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα βασικών ικανοτήτων και επιλογής.

Η Β΄ τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Β΄ τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα των επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα και όλα τα μαθήματα ενός τομέα που επιλέγουν.

Η Γ΄ τάξη χωρίζεται σε ειδικότητες. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ΄ τάξης περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων.

Οι μαθητές/τριες που έχουν απολυτήριο Λυκείου (ΓΕ.Λ ή ΕΠΑ.Λ), και γράφονται στη Β΄ τάξη και στη συνέχεια στη Γ΄ τάξη, δεν παρακολουθούν μαθήματα Γενικής Παιδείας.

28/9/2020 ΔΗΛΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ 2020-2021 ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ

Το Δελτίο Τύπου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, σχετικό με τη δήλωση θέσεων Μαθητείας 2020-2021 από ιδιώτες θα το βρείτε ΕΔΩ.

11/9/2020 Πρώτη μέρα

Στις 11:00π.μ. θα τελεσθεί ο "Αγιασμός"

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΟ!

18/6/2020 Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγ-γραφής, μαθητών/-τριών για το σχολικό έτος 2020 – 2021

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020 – 2021, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγρα-φής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως και τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59. Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/-τριών την Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλει ο κηδεμόνας που έχει καταχωριστεί ως «πρώτος κηδεμόνας» στο ΠΣ myschool και έχει γίνει η μετάπτωση των στοιχείων του στο νέο πεδίο «κηδεμόνας e-eggrafes». Σε περίπτωση ενήλικων μαθητών/-τριών, Ηλεκτρονική Αίτηση μπορούν να υποβάλουν οι ίδιοι, με τους δικούς τους κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), εφόσον είναι καταχωρισμένοι στο ΠΣ myschool (ως κηδεμόνες του εαυτού τους).

Για περισσότερες οδηγίες εδώ.

Προκύρηξη διαγωνισμού για την εισαγωγή αστυνομικών στη Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020

Θα βρείτε την προκύρηξη ΕΔΩ.

10/4/2020 Νέα ύλη Πανελλαδικών Εξετάσεων 2020

Η ύλη των Πανελλαδικών Εξετάσεων του έτους 2020 έχει τροποποιηθεί. Συγκεκριμένα θα βρείτε αναλυτικά την απόφαση με τις αλλαγές στον παράτω σύνδεσμο:

Νέα ύλη Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2020