2ο ΕΠΑΛ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ

school1

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΕΠΑ.Λ.

Από τις 28 Ιουνίου 2023 και ώρα 07:00 έως και τις 07 Ιουλίου 2023 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ.θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2023-2024.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Όσοι αντιμετωπίσουν πρόβλημα με το ίντερνετ μπορούν να προσέλθουν στο σχολείο με τους κωδικούς TAXISNET για την εγγραφή τις εργάσιμες ημέρες του σχολείου που είναι: Τετάρτη 28/6, Πέμπτη 29/6, Παρασκευή 30/6 και Πέμπτη 6/7 από τις 9:00πμ έως τις 12:30. Πληροφορίες Τηλ. 2741080711

2ο ΕΠΑΛ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ-ΤΟΜΕΙΣ
Τομέας Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος τμήμα Α
Τομέας Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος τμήμα Β
Τομέας Μηχανολογίας
Τομέας Πληροφορικής

Α/Α

Β ΤΑΞΗ

Γ ΤΑΞΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος

Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών

Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου

Τομέας Μηχανολογίας

Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών

Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού

Τεχνικός Οχημάτων

Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου

Τομέας Πληροφορικής

Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Λειτουργία 2ου ΕΠΑΛ Λουτρακίου

Το 2ο ΕΠΑ.Λ Λουτρακίου λειτουργεί με πρωινό ωράριο και η φοίτηση είναι τριετής.

Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα γενικής παιδείας, τεχνικά - επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Α΄ τάξης περιλαμβάνει, κοινά για όλους τους μαθητές, μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα βασικών ικανοτήτων και επιλογής.

Η Β΄ τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Β΄ τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα των επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα και όλα τα μαθήματα ενός τομέα που επιλέγουν.

Η Γ΄ τάξη χωρίζεται σε ειδικότητες. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ΄ τάξης περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων.

Οι μαθητές/τριες που έχουν απολυτήριο Λυκείου (ΓΕ.Λ ή ΕΠΑ.Λ), και γράφονται στη Β΄ τάξη και στη συνέχεια στη Γ΄ τάξη, δεν παρακολουθούν μαθήματα Γενικής Παιδείας.